slike preuzete sa interneta, nepoznat autor
Razvija se postepeno i može dovesti do jako lošeg vida. Najčešće se javlja usled izlaganja oka uv svetlu ali i kao deo prirodnog procesa starenja. Može da se pojavi i kod mlađih osoba usled povreda, dijabetesa, upotrebe određenih lekova ili naslednih faktora.
⚠️ Zamagljen ili mutan vid
⚠️ Teškoće pri čitanju, naročito pri slabijem osvetljenju
⚠️ Osetljivost na svetlo i odsjaj
⚠️ Česta potreba za promenom dioptrije
⚠️ Slabljenje vida noću
⚠️ Slabljenje boja – boje mogu delovati bleđe
U ranoj fazi, simptomi katarakte mogu se ublažiti nošenjem odgovarajućih naočara ili sočiva. Međutim, jedini efikasan način lečenja katarakte jeste hirurško uklanjanje zamućenog sočiva i njegovo zamenjivanje veštačkim intraokularnim sočivom (IOL). Operacija je rutinska, bezbolna i veoma uspešna.
Prevencija
Nošenje kvalitetnih naočara za sunce može smanjiti rizik od zamućenja sočiva. Razlog tome je što se sprečava prolazak štetnog UV svetla koje oštećuje ćelije oka, a sočivo je prvo na udaru, kao i mrežnjača na kojoj se nalazi tačka najjasnijeg vida: žuta mrlja.
Ako nas pitate, nošenje naočara za sunce je bitno upravo zbog zaštite oka a mnogi nisu toga svesni pa biraju one lošijeg kvaliteta, bez UV filtera, polarizacije itd. Manje je štetno da nemate naočare za sunce nego da imate one lošeg kvaliteta, jer se usled tamnih stakala zenica raširi između 6-8 mm i propusti veliku količinu UV svetla, dok se 2-3 mm rašire zenice kada se izlože jakom svetlu.